16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Programı

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

10 Mart – 10 Mayıs 2018

Yeryüzünün yüzlerce dilinden, onlarca ustasından 48 film; paneller, forum, atölye ve söyleşilerle Festival Baharı başlıyor. İstanbul, Trabzon, İzmir, Antalya, Bodrum, Mersin, Adana, Diyarbakır’a 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali geliyor. Tüm gösterim ve etkinlikler bu yıl da ücretsiz.

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali; kadınların filmlerini, sözlerini, düşlerini, masallarını, şiirlerini, öykülerini, yollarını, şarkılarını, umutlarını, dirençlerini, deneyimlerini 10-17 Mart İstanbul; 23-25 Mart Antalya; 30 Mart-1 Nisan İzmir; 6-8 Nisan Trabzon; 13-15 Nisan Bodrum, 20-22 Nisan Mersin, 27-29 Nisan Adana ve 4-6 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır’da kadınlarla buluşturacak.

Festivale tüm kadınlar davetli
Filmmor Kadın Filmleri Festivali; 9 Mart’ta festival yürüyüşü ile başlıyor. Yürüyüş, İstanbul’daki bütün gösterimlerin ve etkinliklerin ev sahipliğini yapan Fransız Kültür Merkezi’nde bitiyor ve festival başlıyor. Festival Fransız Kültür Merkezi’ne kayıt yaptırarak ücretsiz olarak izlenebilecek.


Biri umut veren diğeri korku salan iki “ödül”
Farklı bölümler altında 48 filmin gösterileceği festivalde yine yarışma bölümü yok, daima dayanışma var. Bununla birlikte sinemacılara biri umut olan diğeri korku salan iki ödül var; “Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Dayanışma Ödülü” ile Türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe dikkat çekmek ve aslında her sene bir daha vermemek umuduyla verilen “Altın Bamya Ödülleri”… 


Ödüllü Filmler, İlk Gösterimler, Merakla Beklenenler
Yeryüzünün yüzlerce dilinden, onlarca ustasından filmler, atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşilerle Kadınların Festivali’nin yine dopdolu bir programı var.   

Kadınların Sineması
“Kadın yönetmenlerin” ya da “kadınlara dair” “kadın filmleri” değil, sinemaya ve hayata farklı kadrajlar açan kadınların, 21. yüzyılın ustalarının son filmleriyle Kadınların Sineması bölümü filmleri: 

16 Hafta / Carlota Coranado

Anlatıcı / Beril Ece Güler, Nazli Khoshabar

Apne / Nicola Stephanie Sangs

Arin / Mizgin Müjde Arslan

Carmen / Natalia Presston

Dil Oyunu / Caroline Emery, Stephan Bauer

İşe Yarar Bir Şey / Pelin Esmer

Kaygı / Ceylan Özgün Özçelik

Mekanlar, Yüzler / Agnes Varda, Jr

Ölçek / Emine Gezici Üstündağ 

Salla Kalçaları Lulu / Lulu Keating

Suç Ortağı / Heather White, Lynn Zhang

Tupperware / Laurie Kahn

Wamba / Estafanya Cortes

Zama / Lucrecia Martel


Komşu Komşunun Filmine Muhtaç:
Suudi Arabistan’dan İran’a, uzak yakın komşularımızla buluşma; dayanışmayla örülen komşuluk ilişkilerini kadınların gözünden öğrenme deneyimi de sunan filmler:


7 Perde / Sepideh Farsi

Annelik / Roqiye Tavakoli

Denizaltı / Mouna Akl

Evin Sakinleri / Monir Geyhdi

Faoueyia / Myrna Tsapa

Filistin’i İşlemek / Carol Mansour

Israfil / Ida Panahandeh

Kanatlarını Aç / Vivian Papageorgiou

Savaş Şovu / Obaidah Zaytoon, Adreas Dalsegaard

Suriye İçin Ağıt / Maise Elhafez, Eda Elif Tilbet

Umarım Çerçeveye Girmişimdir / Netalie Braun

Yeva / Anahid Abad


Kadınlar Vardır
Juliet Mitchell: “Kadınların tarihi baskı altına alınışlarının tarihi olduğu kadar, bu baskıya direnmelerinin de tarihidir”. Kadınlar vardır, baskı altında oldukları kadar, bu baskıya hakikati dillendirerek ve kaydını tutarak, dayanışmayla, sinemayla direnerek: 

Astronot Bedenleri / Alisa Berger

Benzin / Sarra Abidi

Gökdelenler / Fabianne Giezndanner

Hayvan / Nayla Al Khaja

İlahi Düzen / Petra Volpe

Kameralı Kadınlar / Neslihan Siligür

Yaz Sıcağında Teori / Irene von Alberti

Yazlık / Sonja Kröner

Yeter Artık Yeter / Khauther Ben Hania


Ve Kadınlar Vardır forumu:
Canan’ın Ayışığında Yıkanan Kadınlar videosu gösterimiyle başlayacak forum 10 Mart Cumartesi 13:00’da Fransız Kültür Merkezi’nde. Kadınların deneyiminden mahrum kalan yeryüzünde, İran’dan Tunus’a, Kanada’dan Türkiye’ye 2017’de kadınların var olma ve var etme deneyimini kadınların ajandasına not edelim.

Bedenimiz Bizimdir “Cinsel Taciz”
Cinsel politikanın kadınları sıkıştırmaya çalıştığı kalıplar itina ile kırılır, bedenimiz bizimdir:

Beni Öldürmeyen… / Rachel Meyrick

Geek Kızlar / Gina Hara

Sessizliği Bozmak / Nadya Ali

Tacizin Tarifi / Paula Sacchetta


Ve panel; Vakti Geldi: Film Endüstrisinde Cinsel Taciz
2017’de, #bende #metoo, #TimesUp kampanyaları ile endüstrideki “zorba erkeklere artık yeter, süreniz doldu, size ek süre vermeyeceğiz, konuşacağız, değiştireceğiz” diyen kadınlarla bir araya gelmenin, deneyimlerimizi paylaşmanın vakti geldi

Cins-iyet-ler
Cinsiyet ve cinsel kimlik; cins meselelere bakan filmler: 

Adela / Evangelina Montes

Homur Homur / Simay Çalişkan, Nergis Karadağ

Silvana: Uyandığında Beni De Uyandır / Olivia Kastebring, Christina Tsiobanelis, Mika Gustafson

Toplu Gösterim: Fiona Tan  
“Görüntü üreticisi” Fiona Tan’ın kişisel ve politik belleğe görüntüler kaydeden 4 filmi:

Gölgelerin Hükümranlığı

İlginç Zamanlar Göresin

Tarihin Geleceği

Yükseliş

Ve Fiona Tan ile Master Class 13 Mart 17.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde. 

Çocuklara Özel Seans “Çocuklar Sinemaya”
Çocuklar için yeryüzünde savaşın, sınırların, bürokrasinin ve düşmanlığın yeri ve anlamı yoktur:

             Babamın Çalıya Döndüğü Gün / Nicole Van Kilsdonk 

Panel: Kendine Ait Biz Cüzdan; Yeni Kuşak Kadın Yapımcılar
Sinema sektöründe kendine ait bir cüzdan; sadece kaynakların cinsiyetler arasında eşit-adil paylaşımı değil; kaynakları ve statükoyu değiştiren yapısal bir değişim umudu aynı zamanda. Filmmor bu değiştirme deneyimini yeni kuşak kadın yapımcılardan dinlemeye davet ediyor.

Atölye: Kısa Film Atölyesi
Margaret Atwood: “Artık bir kitabın kenarlarındaki beyaz boşlukların içinde yaşamıyoruz. Artık hikâyeler arasındaki boşluklarda değiliz. Biz o hikâyelerin kendisiyiz ve artık kendi öykülerimizi kendimiz yazıyoruz.” Ve filme alıyoruz.

Kendi hikayesini film yapmak isteyenler için Nefin Dinç ve Meryem Yavuz ile; Claire Pijman ve Laurie Kahn’ın katılımıyla Kısa Film Atölyesi 10 Mart’ta başlıyor. Katılımcıların hikayeleriyle 4 film yapmayı hedefliyor.

Özel Etkinlik: Feminist Bellek; Kate Millett, Şirin Tekeli
Şirin Tekeli: “21. yüzyıl kesinlikle kadınların yüzyılıdır. Geri çevrilmesi mümkün değildir. Kadın hareketi döngüsel bir hareket oldu hep. Kazanımlar oldu sonra püskürtüldüler. Sonra yeniden başladı. Büyükanneler mücadele veriyorlar birtakım haklar kazanılıyor, anneler artık rahatız diyorlar, aslında hiçbir şekilde rahat değiller, birçok şeyi kaybediyorlar, torunlar geliyor, yeniden başlıyorlar. Yani bitmeyen bir mücadele bu aslında ama kesinlikle artık 21. yüzyılda kadınlar varlar.”

Şirin Tekeli’nin, seksenlerden bu yana, kurulan her örgüt, her kampanya gibi Filmmor’da da çok emeği var. 2005 yılında, sözlü tarihi ondan öğrendik, tıkandığımızda ona danıştık. Filmmor yapımı Şirin Tekeli ile “Feminist bir Hareketlilik” videosu ve Luce Guilbeault, Nicole Brossard, Margaret Wescott’un hazırladığı Some American Feminists “Kate Millett” videoları ile Şirin Tekeli ve Kate Millet festivalde olacak. Akabinde, geçen yıl fiziken aramızdan ayrılan ama hep bizimle olacak kadınlara dair söyleşi olacak.

Festival Baharı
Filmmor Kadın Kooperatifi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Kadın Emeği Kolektifi Derneği, Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği ve Adana Kadın Platformu dayanışması ile 16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali; 8 şehirde, 2 ay boyunca tüm gösterim ve etkinlikleri kadınlara armağan, şifa, umut olsun.