20. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

20. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, film gösterimleri, yönetmen ve film ekipleriyle online söyleşiler, buluşmalarla 5 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olacak. Filmmor yirminci yılında, yersiz yurtsuz, damda sokakta, savaşta göç yollarında direnen, üreten; her dilde Kadın Yaşam Özgürlük diyen kadınları, kadınların sinemasını buluşturuyor. 

20. Filmmor’da Kadınların Sineması, Damdaki Sinemacılar, Jin Zendegî Özgürlük, Kadın Cinayetleri Önlenebilir, Yersiz Yurtsuz, Parola: Barış, Feminist Bellek bölümlerinde 23 ülkeden 39 film izleyiciyle buluşacak. 

5 Kasım’da başlayıp 18 Aralık’a kadar sürecek festival boyunca tüm gösterim ve etkinlikler www.filmmoronline.org’a üye olarak ve her program için ön kayıt yaptırarak Türkçe altyazı-çeviri ile ücretsiz izlenebilecek. Film gösterimlerinin yanı sıra Film Toplayan Kadınlar, Kadın Cinayetleri Önlenebilir, Yersiz Yurtsuz Sinemacılar, 120 Yıldır Bitmeyen Mücadele: Kadınların Siyasal Temsili forumları, film sonrası söyleşiler, çevrimiçi buluşmalar var.  

Her tür engele, güçlüğe, eşitsizliğe rağmen kadınlar sinema yapıyor. Belgeselden animasyona, savaştan muhafazakar toplumlarda bekar anneliğe, kürtajdan doğurma serüvenine kadınlık ve dünya hallerini, hayallerini, deneyimlerini anlatmaya devam ediyor. 

Kadınların Sineması bölümünde: Akan Su Yosun tutmaz / Flowing Water Carries No Poison, Anima Animae Animam, Antonia, Bekçi / The Guardian, Bekleyen Kadınlar / Suspended Wives, Bekleyiş / Expecting a Grain of Sand, Çılgın / Crazy, Denizatı / Seahorse, Doğum Hikayeleri / Crotch Stories, Durgun Su / Stagnant Water, İplik / Yarn, Müşkül / Kinka, Nereye Kaçıyorsun / Where Are You Running to, Nosema, Ördekler / The Ducks, Sağır / Deaf, Sigaralar / Cigarettes, Ticaret Politikası / Store Policy filmleri var. 

Film gösterimlerinin ardından yetmişlerden beri sinemada da kadınlar vardır diyen Kadın Filmleri Festivalleri’ne Film Toplayan Kadınlar online forumda buluşuyor. 

Bu bölümde, savaşla, düşüncelerinden dolayı tutuklanma riskiyle, zorunlu göçün binbir yüzü, şiddetiyle, yersiz yurtsuzluğun zorluklarıyla baş etmeye çalışan kadınların hikayeleri: Almanya’ya Hoş Mu Geldik? / Welcomed to Germany?, Bitmemiş Cümleler / Incomplete Sentences, Bu Yağmur Asla Durmayacak / This Rain Will Never Stop, Filistin’i İşlemek / Stitching Palestine, Hayalet / Ghostly, Hayat / Jiyan, Minimal Hayat / Small Life, Yol Boyunca / Along The Way filmleri var. Yersiz yurtsuz kalan ya da film yaptığı yeri yurdu sayan, yersiz yurtsuzluğu anlatan sinemacılar ise Yersiz Yurtsuz Sinemacılar forumunda buluşuyor. 

Her şeye rağmen sinema yapma gailesinde, çekmediği film yüzünden 18 yıl hapis cezası almak da var! Şu an dört duvar arasında tutulan sinemacı kadınlara adanan Damdaki Sinemacılar bölümünde, Gezi davasından 18 yıl hapis cezası alan Çiğdem Mater‘in yapımcısı olduğu Toz Bezi / Dust Cloth, infazı iki kez yakılarak cezaevinde tutulan Sabite Kaya Ekinci’nin Bedensiz Ruhlar / Bodies without Soul, yine Gezi davasından 18 yıl hapis cezası alan Mine Özerden’in Zilname filmleri var.

20. Filmmor, saçı gözüktüğü için ahlak polisi tarafından öldürülen Jina Masha Amini’nin ardından sokaklarda saçlarını savurarak molla rejimine direnen İranlı kadınları Jin Zendegî Özgürlük bölümüyle selamlıyor. Yeni Dalga sinemasının öncüsü Füruğ Feruhzad‘ın Ev Karadır / The House is Dark, Rahşan Beni-İtimad’ın 2001 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yine sokaklarda olan kadınları izleyen Bizim Zamanlar / Our Times ve Mahnaz Mohammadi‘nin Oğul-Ana filmleriyle Jin Jiyan Azadî! 

Kadın Cinayetleri Önlenebilir bölümünde, erkeklerin kadınlara karşı savaşta kullandıkları en acımasız silahlardan birini, kimyasal saldırıları belgeleyen Şiddetin Yüzü / The Face of Violence ve İtalya’daki kadın cinayetleri yanında medya ve yasalardaki kadın düşmanı zihniyetin üstüne giden Cinskırım / Femicide filmleri var. Kadın Cinayetleri Önlenebilir forumunda; kadınlar, yeryüzünün her yerinde en yakınındaki erkekler tarafından, kadın oldukları için öldürülürken, kadınları, hatıralarını yaşatmak, birbirinin can simidi olabilmek için mücadele eden gruplar bir arada olacak.

Erkekler “dünyayı paylaşma” savaşındayken çocuğuyla hayatta kalmaya çalışan bir kadın; Helma Sanders-Brahms’tan Almanya, Solgun Ana / Germany, Pale Mother, savaşın anlamsızlığını küçük bir kızın gözünden aktaran Babamın Çalıya Döndüğü Gün / The Day My Father Became a Bush, Yaz Ülkesi / Summerland filmleriyle savaşa karşı Parola: Barış!

Batı’daki Süfrajet Hareketin yer bulmaya başladığı beyaz perdede, kadınlar için hayat ve oy hakkı arayan Osmanlı Süfrajetlerini de izlemek dileğiyle, Sessiz Sinemada Sufrajetler / Suffragettes in the Silent Cinema, 1971’de düzeni alt üst ederek İsviçre’de seçme seçilme hakkını kazanan kadınların ilham verici hikayesinden bir kesit; İlahi Düzen / Divine Order filmleri ile Feminist Bellek bölümünde bu yıl 120 yıldır bitmeyen Süfrajet Hareket var. 120 Yıldır Bitmeyen Mücadele: Kadınların Siyasal Temsili forumunda güneyden kuzeye, kadınların deneyimleri bir araya geliyor. 

1 Kasım’dan itibaren www.filmmoronline.org’a kayıt ve firezervasyon yaptırarak filmleri Türkçe altyazı ile, forumlar ve söyleşileri Türkçe çeviri ile ücretsiz izleyebileceğiniz 20. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde buluşmak üzere…