21. Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor

Parola: Barış diyerek, 20 Haziran 21.00’de Filistin’i İşlemek filminin online gösterileceği Açık Seans ile başlayacak. 21. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Kadınların Sineması, Parola: Barış, Yerel Siyaset Yerinden Sinema, Feminist Bellek, Hak Odaklı Sinema bölümlerinde filmler, forumlar, atölye ve söyleşiler var. 25 Haziran’da İBB Zafer Mahalle Evi, 26 Haziran’da İBB Örnektepe Mahalle Evi’nde olacak Festival, İBB Beyoğlu Sineması ve Fransız Kültür Merkezi’nde 30 Haziran’a kadar sürecek.

Parola: Barış

Carol Mansour’un, 21. Filmmor’da herkese açık online gösterimle Türkiyeli izleyicileri Filistinli kadınlar ve çocukların sesini duymaya çağırdığı filmi Filistin’i İşlemek 12 Filistinli kadının sürgün hikayelerini anlatıyor.

Kadınların Sineması

“Erkeklerin kadınları filme alma tarihi” denen sinemayı alt üst eden filmlerin derlendiği Kadınların Sineması bölümünde; Türkiye’de sinemanın kadınlarından kadınların sinemasına varmasını mümkün kılan yönetmenlerden Bilge Olgaç’ın aramızdan ayrılışının 30. yılı vesilesiyle Kaşık Düşmanı,
Bilge Olgaç’ın ardından, ilham ve gurur veren son dönem filmlerinden:
Melisa Önel’den Aniden,
Vuslat Saraçoğlu’ndan Bildiğin Gibi Değil,
Handan İpekçi’den Diyet,
Selin Öksüzoğlu’ndan Görüşürüz Kaplumbağa,
Emine Uysal Berger ve Özgür Ceylan’dan Gukla,
Selen Örcan’dan Herkesin Yapabileceği Bir Şey,
Tilbe Cana İnan’dan Nasıl Kaybolunur,
Şirin Bahar Demirel’den Zarafet ve Şiddet Arasında,
Nazlı Elif Durlu’dan Zuhal.
Ve Kadınların Sinemasına bakarken yeniden izlenmese olmaz filmlerden, Türkan Şoray’dan Dönüş, 19 yaşında bir şarkı yarışmasında finale kaldıktan birkaç gün sonra onu kaçırmaya yeltenen bir erkek tarafından silahla vurulan Mutlu Kaya’nın kendi sesini ve adalet arayışını anlatan Ayse Toprak ve Nick Read’ın yönettiği Benim Adım Mutlu,
Dört kızından ikisi Işid’e katılan Olfa’nın, kızlarının, gerçek ile kurmaca, şiddet ile kadın dayanışması arasında akan hikayesi, Kaouther Ben Hania’dan Dört Kız Kardeş var.

Feminist Bellek

Bu yılın Feminist Bellek filmleri: ressam Mihri Hanım’ın 19. yüzyılda bıraktığı izlerin peşine düşen Berna Gençalp’tan Kim Mihri,
feminist büyükannenin kızı ve torununa uzanan, unutmaya ve hatırlamaya dair öyküsüyle Elodie Lélu’nun yönettiği Retroterapi.

Hak Odaklı Sinema

İran’da, Türkiye’de, yeryüzünün her yerinde hak arayan ve bu arayışı sinemaya aktaran kadınları selamlayan Hak Odaklı Sinema bölümünde:

Martina Priessner’den geçmişin acı hafızası ve harap bir Zaz köyünü koruma sorumluluğunu tek başına sırtlanmış Süryani rahibe Dayrayto’nun hikayesi Bekçi,
Maria Binder’in yönettiği, Eren Keskin ile hakikatin peşinde bir belgesel Eren,
Steffi Niederzoll’dan İran’da, 19 yaşındayken tecavüze yeltenen adamı öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanıp idam cezasına mahkûm edilen Reyhaneh Jabbari’nin hikayesini anlatan Tahran’da Yedi Kış filmleri var.

Yerel Siyaset Yerinden Sinema

Kadınlar neredeyse sinemanın yeri orasıdır diyen festival Filmmor, dünyayı değiştirmeye yaşadıkları yerden başlayan, 7 şehirden 7 kadının hikayesini anlatan Filmmor yapımı 7/24 Sokağı belgeseli ve yerel siyasete yerinde katılan, filme alan kadınları buluşturan Yerel Siyaset Yerinden Sinema Forumu ile sona erecek.

Festival-Forum

Sektör Buluşmaları’nda bu yıl: Dikkat Spoiler Var! Film eleştirmenleri Alin Taşçıyan, Janet Barış, Esin Küçüktepepınar, Müge Turan, Nil Kural, Yeşim Tabak buluşuyor, Film eleştirisi ve ötesini tartışıyor.

Ayşe Toy Par ile Bildiğin Gibi Değil üzerine Film Okuma Atölyesi İBB Örnektepe Mahalle Evi’nde ve her zamanki gibi filmlerden sonra film ekipleriyle söyleşi ve forumlar olacak.

Tüm gösterim ve etkinliklerin ücretsiz olacağı 21. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde buluşmak üzere