Filmmor'dan Belgesel: Hani Meral

Yapımcılığını Filmmor Kadın Kooperatifi’nin, yönetmenliğini Melek Özman’ın yaptığı Hani Meral her gün beş kadını kaybettiğimiz kadın cinayetlerinden birini, 22 Haziran 2011 tarihinde eski kocasının 9 bıçak darbesiyle kaybettiğimiz Meral’i kaybedişimizin hikayesini anlatıyor. Meral’in yakınlarının tanıklıkları ve kadın şarkıcıların Meral için, kadın cinayetlerine karşı söyledikleri şarkılarıyla belgesel, kadın cinayetlerine karşı sözler ve sesleri birleştiriyor.

Belgeselde Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu Şarkılarını Kadın Cinayetlerine Karşı Söylüyor.

Belgesele Aynur Doğan Dotmame, Feryal Öney Hayat Benimdir, Fulya Özlem Meral’e Ağıt, Neslihan Engin Nazo, Rojin Mirin, Sezen Aksu Ünzile şarkısıyla katılıyor.

Belgesel 25 Kasım – 9 Aralık arası her gün 12.30’da, Feriye Sineması’nda izleyici ile buluşacak. Gişe geliri Meral’in kızına aktarılacak.

Çekimleri 2 yıl süren belgesel Hollanda Konsolosluğu Matra Fonu’nun katkılarıyla yapıldı. 

Bir kadın cinayetinin belgeseli Hani Meral, aynı zamanda, kadın cinayetlerini “münferit” görmenin ötesinde bir bakış ve kadın cinaytlerini sona erdirme çağrısı…

Filme Dair
Hani Meral

2012, 37’, Renkli, 35 mm, Türkçe-Kürtçe, İngilizce Altyazılı

Yönetmen: Melek Özman Görüntü Yönetmeni: Ülkü Songül, Tuğçe Canbolat Kurgu: Melek Özman Ses: Deniz Nihan Aktan, Gülşen Duran Müzik: Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu Grafik: Feyza Çanaklı Tiopgrafi: Pelin Kırca Çeviri: Ayşe Düzkan Yapım: Filmmor Kadın Kooperatifi

Meral 22 yaşındadır.  Şiddet gördüğü evliliğini bitirdikten sonra kızı ile yeni bir hayata başlamıştır. Yarım bıraktığı okula geri döner. Bir an önce okulunu bitirip kalfalık belgeselini almayı, kızıyla beraber oturacağı bir ev yaptırmayı, kızını okutmayı, yani güzel bir hayat yaşamayı düşler, düşlediği bu hayat için umutla çabalar.

22 Haziran 2011 günü bir yıl önce boşandığı kocası kuaför dükkanını basıp Meral’i dokuz bıçak darbesiyle öldürür. Haber gazetelere “Bir Kadın Cinayeti Daha” başlığıyla düşer.  

Belgeselde Meral’in annesi, kız kardeşi ve komşuları tanıklıklarıyla, Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu Meral için, kadın cinayetlerine karşı söyledikleri şarkılarıyla yer alıyor.   

Yönetmene Dair
Melek Özman
1974 Artvin doğumlu. MÜ. Radyo-TV ve Sinema Mezunu. Kadınlarla Dayanışma Vakfı, MEDİZ ve Filmmor Kadın Kooperatifi kurucusu. 2001 yılına kadar televizyonlarda çalıştıktan sonra bağımsız feminist-sinema yapıyor.

Filmografi
70-80-90 Masum Küstah Fettan, 2010

İsyan-ı Nisvan, 2008

Namus Nedir?, 2008

Kadınlara Yönelik Şiddete Son, 2007

Morgündem 2005, 2006, 2007, 2008

Klitoris Nedir?, 2002