7 Mart – 7 Mayıs 2019

Yeryüzünün 7 kıtasından filmler ve kadınlar, 7 Mart’tan 7 Mayıs’a 7 Şehirde; Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Buluşuyor.

Kadınlarla kadınlar için sinema yapmak üzere kurulan Filmmor Kadın Kooperatifi, yine imkansızlıkları mümkün kılarak, Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin 17.’sını düzenliyor. 7 Mart’ta İstanbul’da başlayacak festival, 7 Mayıs’a kadar İzmir, Antalya, Mersin, Giresun, Adana, Diyarbakır’da kadınlarla buluşmaya hazırlanıyor. 

17. Uluslararası Filmmor Gezici Kadın Filmleri Festivali 7 Mart’ta başlıyor, 7 Mayıs’a kadar 7 şehirde sürüyor. Festival İstanbul’da 7 Mart’ta İstanbul Modern ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilecek Agnes Varda Retrospektifi ile başlayacak. Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Sinematek işbirliğiyle yapılan Agnes Varda Retrospektifi’nde; Agnes Hakkında Her Şey var. 

9-10 Mart’ta Giresun’da Filmmor Kadın Filmleri Festivali var. 11-17 Mart arası İstanbul’da; Fransız Kültür Merkezi ve Barış Manço Kültür Merkezi programından sonra Agnes Varda Retrospektifi Mart sonuna kadar sürecek. Festival 6 Nisan – 7 Nisan İzmir’de, 13 Nisan – 14 Nisan Mersin’de, 20 Nisan – 21 Nisan Antalya’da, 27 Nisan- 28 Nisan Adana’da ve 4 Mayıs – 5 Mayıs Diyarbakır’da olacak.  

17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde izleyiciler sinemaya ve hayata özgün / feminist kadrajlar açan, 21. yüzyılın ustalarından 49’unun “sinemayla dansı”;Türkiye ve dünyadan 80 film var. Agnes Varda Retrospektifi; Agnes Hakkında Her Şeyyanında; Kadınların Sineması, Kendine Ait Bir Cüzdan, Bedenimiz Bizimdir,  Cins-iyet-ler, Feminist Bellek; Ursula K. Le Guin, Kadınların Seçimi; Yerel Adımlar, Geniş Alanlarbölümlerinde 80 film; Hikaye Anlatıcısı Kadınlar, Sinemada Cinsiyet Temsilleri  ve Performansları, Feminist Kadrajpanelleri; kadınların sinema yapma temaşasını kolaylaştırmak için atölyeler, söyleşiler, forumlar, yönetmenlerle buluşmalar var. 

Kadınların Sineması, Kadınların Festivali

Filmmor Kadın Kooperatifi,İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Emeği Kolektifi Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Adana Kadın Platformuve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği dayanışması ile yapılan 17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde; tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz, Agnes Varda Retrospektifi ise Filmmor Kartları ile izlenebilecek. 

Ajandanıza Şimdiden Not Edin 

17. yılında da izleyicisiyle buluşmak için gün sayan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivaliprogramı ve detaylar 27 Şubat’ta yapılacak basın toplantısı ile ayrıntılı olarak paylaşılacak. 

Festivalde buluşmak üzere…