21. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Geliyor

Pandemi nedeniyle üç yıldır online yapılan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 21’inci yılında yeniden seyircisi ile yüz yüze buluşuyor. 20 Haziran’da başlayacak  21. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, online-açık seans, İBB Mahalle Evleri, İBB Beyoğlu Sineması ve Fransız Kültür Merkezi’nde 30 Haziran’a kadar sürecek. 

 

Kadınlara mahsus festival-forum Filmmor’da bu yıl, Kadınların Sineması, Parola: Barış, Yerel Siyaset Yerinden Sinema, Feminist Bellek, Hak Odaklı Sinema bölümlerinde filmler, forumlar, atölye ve film sonrası söyleşiler var. Sektör Buluşmaları bu yıl film eleştirmenlerini ağırlıyor.

 

21. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 20 Haziran’da, Parola: Barış diyerek Filistin’i İşlemek filminin herkese açık çevrimiçi gösterimi ile başlıyor. İBB Beyoğlu Sineması ve Fransız Kültür Merkezi gösterimlerinin yanı sıra İBB Mahalle Evleri’ne de gidiyor.  

 

Kim Mihri ve Retroterapi filmleriyle Feminist Bellek tazeleyen 21. Filmmor, Türkiye’de sinemanın kadınlarından kadınların sinemasına varmasını mümkün kılan yönetmenlerden Bilge Olgaç’ı 30. ölüm yıldönümü vesilesiyle Kaşık Düşmanı filmiyle anıyor.

 

Tüm gösterim ve etkinliklerin ücretsiz olacağı festival programını gelecek hafta paylaşmak ve 20 Haziran’da festivalde buluşmak üzere…